POŻAR / WYPADEK / AWARIA - DZWOŃ 998 lub 112

W sobotę 22 listopada o godzinie 9.00 rozpoczęły się ostatnie w tym roku ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Wilamowice. Tym razem manewry zorganizowane na terenie Pisarzowic zakładały sprawdzenie i podniesienie umiejętności Strażaków z tematyki pierwszej pomocy przedmedycznej.

W tym celu zorganizowano w rożnych częściach miejscowości cztery pozoracje zdarzeń: pożar łąki, upadek z wysokość, zadymienie w budynku szkoły oraz wypadek samochodu Typu TIR do których każda z jednostek zadysponowana była indywidualnie aby przeprowadzić działania ratownicze z ukierunkowaniem zwłaszcza na udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.

Całość ćwiczeń przebiegła sprawnie i zostały one dobrze ocenione przez Komendanta Gminnego. Ich założenia pozwoliły jednak przede wszystkim na podniesienie umiejętności oraz wiedzy Strażaków Ochotników z kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Szczególnie ciekawe i ważne okazały się praktyczne uwagi przekazywane od ratowników medycznych obserwujących działania strażaków, udzielane na koniec każdej z pozoracji.