POŻAR / WYPADEK / AWARIA

NUMER TELEFONU - 112

wazW dniu 10.05.2014 r. nasza jednostka uczestniczyła w manewrach zorganizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Hecznarowicach i Bielskie Pogotowie Ratunkowe przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Zarządu Gminnego Zw. OSP RP w Wilamowicach.

W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie jednostki z naszej gminy, oraz jednostki zaproszone: OSP Bestwina, OSP Bystra, OSP Wilkowice, OSP Kurów, OSP Lachowice i OSP Wieprz.

Podczas manewrów do wykonania było 11 zadań. Sześć z nich dotyczyło zakresu ratownictwa przedmedycznego w czasie zdarzeń drogowych i nieszczęśliwych wypadków. Pięć zadań dotyczyło sprawdzenia sprawności strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych i przeciwpowodziowych. Każde z zadań było oceniane przez rozjemców i omawiane wspólnie z działającymi na miejscu zastępami.

Po wykonaniu wszystkich zadań przystąpiono do głównej części ćwiczeń. Wszystkie jednostki udały się do zdarzenia masowego, czyli do wypadku samochodowego z udziałem dużej ilości osób. Naszym zadaniem było ewakuowanie osób poszkodowanych z wyspy znajdującej się na środku stawu za pomocą łodzi ratunkowej, oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ćwiczenia te pozwoliły zweryfikować wiedze, umiejętności i sprawność naszych ratowników podczas wszelkiego rodzaju zdarzeń, z którymi spotykamy się w naszej codziennej służbie.