Historia Orkiestry

Tradycja muzykowania w Straży Pożarnej w Dankowicach sięga 1925 roku. Od tego czasu datuje się powstanie pierwszej strażackiej orkiestry dętej. Początkowo zespół liczył 13 osób: czterech doświadczonych i dziewięciu uczących się muzyków. Pierwszym kapelmistrzem został Józef Kozieł, który prowadził orkiestrę również po drugiej wojnie światowej, kiedy w 1945 roku reaktywowano jej działalność.

W latach sześćdziesiątych orkiestra formalnie rozpadła się, a zapaleni muzycy wespół z kolegami z Kaniowa zbierali się okazjonalnie, uświetniając uroczystości kościelne. Te muzyczne tradycje podtrzymywali druhowie: Alojzy Szyma, Stanisław Ćwiertnia, Antoni Mynarski, Marian Rychta oraz Jan Śliwa.

5 maja 1984 roku OSP w Dankowicach odwiedziła delegacja Zarządu Głównego i Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Bielsku-Białej. Ta wizyta związana była z przyznaniem jednostce pierwszego miejsca we współzawodnictwie na najlepiej zorganizowaną straż w województwie bielskim za rok 1983. W związku z tak znaczącym dla naszej jednostki wyróżnieniem oraz obecnością redakcji miesięcznika ?Strażak? i przedstawicieli zarządu Głównego Straży Czechosłowackiej postanowiono nadać temu spotkaniu oprawę muzyczną. Poproszeni o pomoc druhowie zorganizowali kilku osobowy zespół, który po występie stał się zalążkiem nowej orkiestry.

Wykorzystując sprzyjające okoliczności: obietnicę pozyskania środków na zakup instrumentów oraz dobre warunki lokalowe w oddanej od niedawna do użytku remizie z inicjatywy druha Alojzego Szymy przy poparciu zarządu jednostki i osobistemu zaangażowaniu się ówczesnego prezesa druha Mieczysława Gumińskiego oraz jego zastępcy, druha Stanisława Kamińskiego postanowiono reaktywować orkiestrę na bazie muzykujących strażaków. Pragnąc nadać zespołowi profesjonalny charakter, zwrócono się do pana Józefa Obstarczyka, aby podjął się pełnienia funkcji kapelmistrza i nauczyciela. Po ogłoszeniu naboru kandydatów wśród uczniów szkoły podstawowej, orkiestra rozpoczęła swoją działalność w 1985 roku. Od samego początku orkiestra uświetnia swoimi występami uroczystości państwowe, kościelne, środowiskowe oraz strażackie. Po raz pierwszy orkiestra wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Brennej w 1988 roku gdzie zdobyła II miejsce w kategorii orkiestr młodzieżowych. Od tego czasu nieprzerwanie uczestniczy w przeglądach orkiestr dętych i różnego rodzaju koncertach.

Członkowie orkiestry od roku 1985:
  1. Biedrawa Aldona – fletzdj_02a
  2. Biedrawa Przemysław – puzon