POŻAR / WYPADEK / AWARIA

NUMER TELEFONU - 112

Okres kwietnia, maja i czerwca 2016 roku był czasem intensywnej pracy dla Członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Dankowicach.

W kwietniu nasza jednostka organizowała pierwsze w tym roku ćwiczenia ochotniczych straży pożarnych Gminy Wilamowice. Manewry odbyły się na stawie Duży Dankowski, oraz przy ulicach Słowackiego i Kolejowej w Dankowicach.

W maju obchodziliśmy wspomnienie Świętego Floriana oraz dzień strażaka. Uczestniczyliśmy również miedzy innymi w III Manewrach Ratowniczych OSP organizowanych przez OSP w Hecznarowicach.

Z kolei w czerwcu trzyosobowa delegacja z OSP w Dankowicach uczestniczyła w obchodach 100-lecia powstania Związku Floriańskiego, które odbyły się w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. W minionym miesiącu odbył się również Zjazd Gminny Związku OSP RP w Wilamowicach na którym wybrane zostały władze Związku szczebla gminnego na nową kadencję. Delegacja OSP w Dankowicach wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła także w obchodach 45-lecia tragicznego pożaru w Rafinerii Czechowice.

W dalszej cześć artykułu mogą Państwo zapoznać się ze szczegółowymi opisami działalności naszej jednostki w minionym czasie. Zapraszamy do lektury.

 29.04.2016 roku odprawą dowódców i dźwiękiem syreny alarmowej rozpoczęły się pierwsze w tym roku ćwiczenia ochotniczych straży pożarnych. Manewry odbyły się na stawie Duży Dankowski, oraz przy ulicach Słowackiego i Kolejowej w Dankowicach. Dowódca ćwiczeń po przybyciu z pierwszym zastępem na miejsce działań stwierdził wypadek czołowy autobusu z młodzieżą szkolną z samochodem osobowym, w wyniku którego udzielenia pomocy wymagało kilkadziesiąt osób, oraz prawdopodobnie cześć z nich wpadła do stawu znajdującego się obok jezdni. W samochodzie osobowym zakleszczone zostały trzy osoby, które nie mogły wydostać się z niego o własnych siłach. Na miejsce zadysponowano kolejne jednostki ze sprzętem ratownictwa technicznego, w celu wycięcia poszkodowanych z samochodu osobowego i udzieleniu im pierwszej pomocy. Ze względu na ogromną ilość poszkodowanych i czasowy brak ratowników podjęto decyzję o rozpoczęciu segregacji poszkodowanych systemem Triage.

Na miejsce przybywały kolejne zastępy, również z łodziami ratunkowymi, za pomocą których rozpoczęto poszukiwania i wyławiano z wody osoby poszkodowane. Wyłowiono 6 osób.

W miejscu bezpiecznym wyznaczono strefy segregacji dla osób, które wymagały pomocy medycznej. Pomoc ta była im udzielana przez strażaków-ratowników z uprawnieniami kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Ze względu na ogromną ilość poszkodowanych podjęto decyzję o sprowadzeniu śmigłowca ratunkowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ćwiczeniach brały udział jednostki:

 • OSP w Dankowiach  z samochodami GBA oraz SLRR z łodzią,
 • OSP w Starej Wsi z samochodem ratownictwa technicznego SLRt,
 • OSP w Wilamowiach z samochodem GCBA,
 • OSP w Hecznarowicach z samochodami GBA oraz GLBA z łodzią,
 • OSP w Pisarzowicach z dwoma samochodami GBA,
 • OSP w Kaniowie z samochodami GBA oraz GLBA z łodzią,
 • OSP w Bestwince z samochodem GBA,
 • Posterunek PSP w Czechowicach-Dziedzicach z samochodami GBA i GLBA,
 • Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 w Bielsku-Białej z samochodem SLRR z pontonem.

Razem w manewrach uczestniczyło 14 samochodów, trzy łodzie i jeden ponton.

Ćwiczenia miały na celu przygotowanie się do ewentualnej akcji ratowniczej związanej z ewentualnym wypadkiem drogowym z udziałem autokaru, co było naszym przygotowaniem się do przejazdów przez nasza gminę uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Miały one także na celu podniesienie poziomu współdziałania jednostek straży pożarnych w zakresie zdarzeń masowych z poszkodowanymi.

Serdecznie dziękujemy Pani Bożenie Domasik i dh Pawłowi Pieczce za udostępnienie stawu hodowlanego Duży Dankowski do przeprowadzenia ćwiczeń na wodzie.

Dziękujemy Michałowi Ćwiertni i jego studentom z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, z kierunku Ratownictwo Medyczne za przygotowanie pozorantów i ocenę naszych działań medycznych.

Dziękujemy Dyrektor Zespołu Szkół w Dankowicach Pani Dorocie Foltan za zorganizowanie wśród uczniów grupy osób, które pozorowały poszkodowanych w autobusie. Było to blisko 40 dzieci.

Dziękujemy również Prezesowi PKS w Bielsku-Białej za obniżenie kosztów wynajmu autobusu, który posłużył do pozoracji wypadku drogowego.

02.05.2016 roku również po dźwięku syreny alarmowej zastęp OSP w Dankowicach razem z Orkiestrą Dętą działającą przy jednostce tradycyjnie wyruszył na objazd po naszej miejscowości. Orkiestra grała w każdym przysiółku Dankowic, jak i również u działaczy naszej OSP.

03.05.2016 roku o godzinie 8:00 w kościele Parafialnym w Dankowicach odbyła się msza święta w intencji żyjących i zmarłych Członków OSP w Dankowicach. Rozpoczęła ona obchody Dnia Strażaka. Po mszy świętej kompania Członków OSP w Dankowicach razem z Orkiestrą Dętą przemaszerowali na cmentarz złożyć kwiaty i zapalić znicz pod krzyżem, a następnie przeszła pod kapliczkę obok dworu w Dankowicach aby złożyć kwiaty pod figurą św. Floriana.

05.05.2016 roku przy strażnicy OSP w Dankowicach zostały zorganizowane zajęcia połączone z pokazami strażackimi dla uczniów III klas gimnazjalnych z Zespołu Szkół w Dankowiach.

07.05.2016 roku pięciu Członków MDP w Dankowicach wzięło jak co roku udział w XVI Biegu Floriańskim w Świetoszówce. Nasz druh z MDP – Artur Stokłosa zajął drugie miejsce w kategorii wiekowej 14-17 lat, po przebiegnięciu dystansu 2500 metrów. Serdecznie gratulujemy!

19.05.2016 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka, w której uczestniczyła dwuosobowa delegacja z OSP w Dankowicach.

22.05.2016 roku Członkowie naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z zaprzyjaźnioną MDP z Bestwinki zwiedzali Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

22.05.2016 roku zastęp GBA z OSP w Dankowicach brał udział w III Manewrach Ratowniczych OSP organizowanych przez OSP w Hecznarowicach. W manewrach wzięło udział 21 jednostek OSP z województw Małopolskiego i Śląskiego. Powiat Krakowski reprezentowały OSP Kryspinów i Mników; Powiat Oświęcimski: OSP Brzeszcze i Kęty Podlesie; Powiat Suski: OSP Kurów, Lachowice, Sucha Beskidzka Miasto; Powiat Wadowicki: OSP Inwałd i Wieprz.

Najliczniej reprezentowany był Powiat Bielski ? OSP Bestwina, Bystra, Czaniec, Czechowice, Dankowice, Hałcnów, Kobiernice, Pisarzowice, Porąbka, Stara Wieś, Świętoszówka i Zabrzeg.

Manewry sędziowali ratownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, strażacy z JRG 1 Bielsko-Biała oraz druhowie OSP. Każda z drużyn miała do wykonania 11 zadań ? 6 z zakresu ratownictwa medycznego, oraz 5 zadań sprawnościowych.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła jednostka OSP Lachowice przed OSP Brzeszcze i OSP Świętoszówka. Puchary ufundowała Rada Miejska w Wilamowicach, a wręczył je Przewodniczący Rady Stanisław Nycz. OSP w Dankowiach w klasyfikacji generalnej zajęła 17 miejsce.

W zadaniach z zakresu ratownictwa medycznego pierwsze miejsce zajęła również OSP Lachowice, drugie miejsce OSP Brzeszcze, trzecie OSP Porąbka.

W zadaniach sprawnościowych zwyciężyła OSP Świętoszówka przed OSP Lachowice i OSP Brzeszcze.

31.05.2016 roku zastęp GBA OSP w Dankowicach uczestniczył w gaśniczych pokazach strażackich zorganizowanych podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka na stadionie LKS ?Pasjonat? w Dankowicach.

03.06.2016 roku trzyosobowa delegacja z OSP w Dankowicach uczestniczyła w obchodach 100-lecia powstania Związku Floriańskiego, które odbyły się w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. W wydarzeniu brały udział jednostki OSP założone w Księstwie Polskim, które tworzyły Związek Floriański. Zaproszone też były jednostki OSP z całej Polski, które swe istnienie datują ponad 100 lat. Taką też była OSP w Dankowicach, która w tym roku obchodzi 120 lecie istnienia. Na jubileuszu w Sejmie RP brali udział: Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemar Pawlak, były Komendant Główny PSP gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh. prof. Marek Trąbski, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Naszą delegację reprezentowali Prezes dr Marcin Chmielniak, Naczelnik-Wiceprezes dh Gabriel Faruga oraz dh Grzegorz Norymberczyk.

Spotkanie było podzielone na kilka części. Poza wystąpieniami zaproszonych gości oraz historycznym wykładem dotyczącym kształtowania się struktur OSP w Polsce, każda przybyła jednostka miała możliwość wystąpienia i krótkiego scharakteryzowania swojej działalności.

04.06.2016 roku na zaproszenie OSP w Bestwince uczestniczyliśmy z nimi w pokazach strażackich na II Pikniku Rodzinnym na boisku sportowym w Bestwince. W pokazach brały udział zastępy GBA OSP Dankowice i GBA OSP Bestwinka. Naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wyciągnięcie poszkodowanych z pozorowanego wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych, udzielenie im pierwszej pomocy przedmedycznej i przygotowanie do przekazania zespołowi pogotowia ratunkowego. OSP w Bestwince za pomocą wytworzonej piany ugasiło pożar samochodów, które uległy wypadkowi.

11.06.2016 roku w OSP Hecznarowice odbył się Zjazd Gminny Związku OSP RP w Wilamowicach. Swoją obecnością Zjazd zaszczycili: Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej Jan Cholewa, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej st.bryg. Krzysztof Grygiel, Ksiądz Kapelan Powiatowy Straży Pożarnej Powiatu Bielskiego Aleksander Smarduch, Burmistrz Gminy Wilamowice Marian Trela, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wilamowicach Stanisław Nycz, Sołtysi Edyta Nycz i Stanisław Peszel.

Na Zjeździe podsumowano mijającą kadencję, oraz udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi. Prezes Zarządu Gminnego oraz Burmistrz podziękowali wieloletnim Prezesom OSP oraz ustępującym członkom Zarządu Gminnego wręczając im pamiątkowe statuetki. Z OSP w Dankowicach wyróżnieni zostali Edward Faruga i Kazimierz Kamiński.

Zjazd wybrał nowy Zarząd na kolejną kadencję w składzie:

 • Prezes: Stanisław Nycz
 • I Wiceprezes: Jacek Wójcik
 • II Wiceprezes: Jan Sztafiński
 • Komendant Gminny: Roman Jędrzejko
 • Skarbnik: Kazimierz Cebrat
 • Sekretarz: Gabriel Faruga
 • Członek Prezydium : Tadeusz Łaś
 • Członek Zarządu: Marek Maciejczyk
 • Członek Zarządu : Kazimierz Stania
 • Członek Zarządu : Marcin Chmielniak
 • Członek Zarzadu : Andrzej Goliasz

Do Gminnej Komisji Rewizyjnej zostali wybrani:

 • Przewodniczący Gminnej Komisji Rewizyjnej: Mariusz Bieszczad
 • Zastępca Przewodniczącego Gminnej Komisji Rewizyjnej: Sylwester Szlosarczyk
 • Sekretarz: Jacek Tetlak
 • Członek: Grzegorz Pająk
 • Członek: Krystian Biela

Delegatami na Zjazd Powiatowy zostali wybrani:

 • Stanisław Nycz
 • Roman Jędrzejko
 • Jacek Wójcik
 • Jan Sztafinski
 • Marcin Chmielniak

Przedstawicielami do Zarządu Powiatowego zostali:

 • Stanisław Nycz
 • Roman Jędrzejko
 • Jacek Wójcik

12.06.2016 roku przy strażnicy OSP w Dankowicach mieliśmy zaszczyt gościć dwie grupy uczniów naszego Gimnazjum razem z ich gośćmi ? z uczniami z Węgier. Mieli oni możliwość poznać nasz sprzęt i wyposażenie, a także zmierzyli się oni ze strażackim torem przeszkód ustawionym przez naszych Członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

12.06.2016 roku na Pikniku Rodzinnym w Dankowicach nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przedstawiła pokazy ratowniczo-gaśnicze w budynku gospodarczym na ogrodach plebańskich w Dankowicach. Udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanych oraz ugasili pożar budynku.

12.06.2016 roku delegacja OSP w Dankowicach wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach 125 lecia OSP w Kozach, połączonych z poświecenie i oddaniem do użytku nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego typu GCBA dla tamtejszej jednostki.

18.06.2016 roku delegacja OSP w Dankowicach wraz z pocztem sztandarowym, oraz z pozostałymi jednostkami OSP z Gminy Wilamowice uczestniczyła w uroczystości poświęcenia pomnika św. Józefa Bilczewskiego na rynku w Wilamowicach.

26.06.2016 roku delegacja OSP w Dankowicach wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach 45-lecia tragicznego pożaru w Rafinerii Czechowice.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:10 w kościele pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie został wyświetlony film dokumentalny poświęcony tej tragedii. O godz. 11:30 odbyła się msza święta.

Po mszy świętej w celu złożenia hołdu poległym w czasie jednej z najtragiczniejszych akcji ratowniczo-gaśniczych w historii całego województwa przeszedł pochód pod pomnik ?Obrońcom Rafinerii 1971?. Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej st.bryg. Krzysztof Grygiel wraz z byłym Komendantem Rejonowym PSP bryg. w st. spocz. Zbigniewem Pęziołem oraz dwoma pracownikami Komendy Miejskiej PSP złożyli kwiaty pod pomnikiem, aby upamiętnić ofiary tragedii. Wieńce złożyli także m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Członkiem Zarządu Powiatu Bielskiego Katarzyną Adamiec na czele, Urzędu Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice z Zastępcą Burmistrza Pawłem Mrowcem na czele, Urzędu Gminy Bestwina z Wójtem Arturem Beniowskim na czele, Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej z dh Janem Cholewą na czele, Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Mazańcowicach.

Na skutek wyładowania atmosferycznego w dniu 26 czerwca 1971 roku o godzinie 19:50 zapaliła się ropa naftowa w jednym ze zbiorników centralnych zlokalizowanych na placu Rafinerii. W dniu 27 czerwca o godzinie 12 nastąpił gwałtowny wyrzut gorącej ropy ze zbiornika, rozerwanie sąsiedniego zbiornika i wylew na zewnątrz palącej się ropy. W wyniku tego 33 osoby zginęły na miejscu, a 4 dalsze zmarły w szpitalach, rannych zostało 105 osób. Uszkodzeniu uległo 22 samochodów pożarniczych, w tym spaleniu uległa autodrabina Magirus SD-25 z jednostki ZSP z Bielska- Białej. Dnia 29 czerwca o godzinie 15:10 przystąpiono do generalnego natarcia, a o godzinie 16:15 natarcie zakończono z pełnym powodzeniem.

Dogaszanie trwało do 1 lipca 1971 roku. Ogółem w akcji ratowniczo- gaśniczej brało udział:

200 sekcji zawodowych straży pożarnych (1484 strażaków zawodowych), 150 sekcji ochotniczych straży pożarnych (1030 członków OSP), 13 sekcji pożarniczych z Czechosłowacji (58 strażaków), żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, załoga Rafinerii. W akcji współuczestniczyli: Milicja Obywatelska, Służba Zdrowia, zakłady przemysłowe i transportowe.

Gabriel Faruga

Naczelnik-Wiceprezes

OSP w Dankowicach