POŻAR / WYPADEK / AWARIA - DZWOŃ 998 lub 112

przemoW dniu 31.07.2014 o godzinie 21:20 dwa zastępy ratowniczo-gaśnicze z naszej jednostki zostały zadysponowane do zabezpieczenia lokalnych podtopień na ulicę Krasińskiego w Dankowicach. Ich skutkiem były gwałtowne i długotrwałe opady deszczu, jakie nawiedziły nasz region w tym dniu.

Po przyjeździe na miejsce zgłoszenia przystąpiono do rozpoznania zagrożenia. Jak się okazało, przydrożne rowy nie miały odpowiedniej przepustowości przepływu wody, co spowodowało jej spiętrzenie i przedostanie się na tereny posesji mieszkańców przy ulicy Krasińskiego oraz zalanie piwnic w ich domach. Pierwszym etapem akcji było oczyszczenie przepływu wody z rowu na druga stronę drogi.

Na miejsce zdarzenia w celu wsparcia zostały zadysponowane dwa zastępy z OSP Wilamowice, dwa zastępy z OSP Pisarzowice i jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr. 2 z Bielska-Białej.

Ze względu na trwające opady deszczu, aby poziom wody dalej nie wzrastał, przystąpiono do przepompowywania wody z rowu na drugą stronę drogi. W pierwszej fazie odbywało się to za pomocą czterech pomp szlamowych. Jednakże, ze względu na ciągły napływ wody deszczowej, po przyjeździe Komendanta Gminnego OSP na miejsce zdarzenia, zdecydowano się na zwiększenie wydajności pompowania. Do tego posłużyły nam cztery autopompy z samochodów, którymi dysponowaliśmy na miejscu akcji. Zabieg ten pozwolił skutecznie zapobiec podnoszeniu się poziomowi wody, a tym samym zapobiegł dalszemu zalewaniu piwnic w sąsiednich domach.

W czasie trwania pierwszej fazy akcji, strażacy z OSP Dankowice i OSP Wilamowice wypompowali wodę z zalanych piwnic z dwóch budynków przy ulicy Krasińskiego. Sprawdzany był także poziom wody w rzekach i pozostałych rowach melioracyjnych na terenie Dankowic.

Akcja zakończyła się powodzeniem w piątek 01.08.2014 roku około godziny 2:30 nad ranem.